Wieloosobowe stanowisko ds. oświaty i administracji

mgr Agnieszka Koniuszewska

mgr Emilia Kozłowska

Zadania i kompetencje:

1. Sprawowanie, w imieniu organów Powiatu, nadzoru nad jednostkami organizacyjnymi i innymi podmiotami w zakresie właściwości rzeczowej PZOSiPO
  2. Udzielanie pomocy merytorycznej dyrektorom szkół i placówek oświatowych w zakresie spraw organizacyjnych i pracowniczych wynikających z ustawy o systemie oświaty i ustawy - Karta Nauczycoela.
  3. Prowadzenie rejestru funkcjonujących publicznych szkół i placówek oraz szkół i placówek niepublicznych, które uzyskały wpis do powiatowej ewidencji jednostek niepublicznych.
  4. Wydawanie zaświadczeń o wpisie do ewidencji oświatowych jednostek niepublicznych oraz przygotowywanie decyzji o odmowie wpisu do ewidencji.
  5. Opracowywanie projektu planu sieci publicznych szkół i placówek, o których mowa w pkt 1.
  6. Przygotowywanie projektów uchwał Rady i Zarządu w szczególności z zakresu:
    1) ustalania planu sieci szkół ponadgimnazjalnych,
    2) tworzenia, likwidowania i przekształcania jednostek oświatowych,
    3) nadania statutu nowotworzonym jednostkom,
    4) realizacji zadań określonych przepisami prawa dla organu prowadzącego szkoły i placówki oświatowe.
  7. Organizowanie, przeprowadzanie konkursu na stanowisko dyrektora szkoły (placówki).
  8. Przygotowywanie projektu uchwały Zarządu o powierzeniu stanowiska dyrektora szkoły (placówki) lub odwołania za stanowiska dyrektora.
  9. Przygotowywanie projektów umów i porozumień dotyczących współpracy lub współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi podmiotami w zakresie realizacji zadań oświatowych.
  10. Współdziałanie z innymi organami w sprawach zmian lub wprowadzania nowych zawodów i profili kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych.
  11. Nadzór nad realizacją postanowień sądowych i orzeczeń kwalifikacyjnych do spełnienia przez dzieci i młodzież obowiązku szkolnego i oboziązku nauki w szkołach specjalnych, ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych oraz młodziezowych ośrodkach wychowawczych.
  12. Realizacja zadań wynikających z ustawy - Karta Nauczyciela, a zwłaszcza:
    1) prowadzenie spraw związanych z ocenianiem pracy i dorobku zawodowego dyrektorów jednostek oświatowych,
    2) przygotowywanie projektu oceny pracy dyrektora,
    3) udział w pracach komisji nadającej nauczycielom kolejne stopnie awansu zawodowego,
    4) organizowanie posiedzeń Komisji Egzaminacyjnej nadającej nauczycielom awans zawodowy nauczyciela mianowanego,
    5) prowadzenie rejestru wydawanych zaświadczeń o zdanym egzaminie na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego,
    6) przygotowywanie decyzji administracyjnych o nadanym awansie zawodowym,
    7) prowadzenie postępowania wyjaśniającego do odwołania od decyzji dyrektora jednostki oświatowej w sprawach nadania nauczycielom stopnia awansu zawodowego,
    8) prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem  nauczycielom szkół i placówek nagrody specjalnej Starosty.
  13. Analizowanie projektów organizacyjnych szkół i placówek przed zatwierdzeniem organizcji roku szkolnego.
  14. Wszpółdziałanie z Kuratorium Oświaty, Ośrodkiem Metodycznym, Centralną Komisją Egzaminacyjną i organizacjami związków zawodowych w sprawach wymagających uzgodnień lub opinii.
  15. Przygotowywanie projektów zasad wynagradzania pracowników pedagogicznych oraz przyznawania i wypłacania świadczeń pracowniczych nauczycielom jednostek oświatowych prowadzonych przez Powiat.
  16. Prowadzenie spraw osobowych dyrektorów szkół i placówek, o którym mowa w pkt 1.
  17. Przygotowywanie projektów usprawniających organizację nadzorowanych jednostek oświatowych oraz udzielanie niezbędnej pomocy w zakresie realizacji statutowych zadań szkół i placówek, o których mowa w pkt 1.
  18. Realizowanie zadań związanych z przyznawaniem uczniom powiatowych szkół ponadgimnazjalnych stypendium Powiatu Giżyckiego.
  19. Koordynowanie zadań związanych z doskonaleniem i dokształcaniem nauczycieli.
  20. Opracowywanie propozycji do projektu budżetu Powiatu w dziale - "Oświata i wychowanie" i "Edukacyjna opieka wychowawcza" na podstawie analizy rocznych projektów planów dochodów i wydatków budżetowych szkół i placówek oświatowych.
  21. Sprawowanie nadzoru w zakresie prac związanych z opracowywaniem planów finansowych przez powiatowe jednostki oświatowe.
  22. Sporządzanie wniosków do Zarządu w sprawie dokonywania zmian w planach dochodów i wydatków budżetowych oraz propozycji podziału dodatkowych kwot subwencji oświatowej i dotacji celowych dla szkół i placówek oświatowych.
  23. Opracowywanie informacji z wykonania planu budżetowego Powiatu w zakresie oświaty w oparciu o analizy sprawozdawczości oświatowej i statystycznej dotyczącej funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
  24. Przygotowywanie informacji o stanie zadań oświatowych.
  25. Przygotowywanie wniosków o dotacje celowe.
  26. Dystrybucja materiałów szkoleniowych i informacyjnych przekazywanych do szkół i placówek przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty.
  27. Prowadzenie spraw związanych ze stypendiami przeznaczonymi na wyrównywanie szans edukacyjnych.
  28. Prowadzenie i koordynacja prac związanych z systemem informacji oświatowej na szczeblu powiatu.
  29. Zapewnienie obsługi finansowo-księgowej szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Giżycki.
  30. Wykonywanie, w zależności od właściwości, na pisemne upoważnienie Zarządu lub Starosty, kontroli szkół i placówek oświatowych.